„Cztery skałki” – lipnicka pętla geologiczna

Początek i koniec trasy – rynek w Lipnicy Murowanej. Trasa górska, trudna; przeznaczona do turystyki rowerowej i motorowej.

Trasa wiedzie przez cztery miejsca z malowniczymi twardzielcami, które uformowały się w późnej kredzie (ok.65mln l.p.n.e.) z osadów piaskowych Oceanu Tetydy. Wykształcać zaczęły się natomiast w plejstocenie (epoce lodowcowej) ok.1.200tys. l.p.n.e., kiedy lód i woda wywołały erozję osadów je otaczających. Twardzielce zbudowane z piaskowca zespolonego łupkami nie uległy erozji.

  1. Paprotna, „Kamienie Brodzińskiego” – z rynku kierujemy się w prawo na drogę 966, za cmentarzem przejeżdżamy obok uroczej figurki Serca Jezusowego, mijamy skrzyżowanie (Y) z drogą z lewej, następnie zajazd „Pod Kamieniem” i tuż za nim skręcamy w lewo w leśną ścieżkę kierując się niebieskim szlakiem na Rajbrot, który doprowadzi nas do celu. Skałki na Paprotnej otrzymały nazwę na cześć urodzonego w Królówce w 1791r Kazimierza Brodzińskiego – poety, historyka, twórcy polskiego preromantyzmu, który przychodził tu często szukając natchnienia. Zespół skalny składa się z 9 głazów o różnych kształtach, a kiedy stanie się w odpowiednim miejscu, to w lewym górnym rogu Wielkiego Kamienia dostrzec można głowę Perkuna z rozwianymi wichrem włosami.
  2. Bukowiec, „Kamień Grzyb” – wracamy do drogi 966 i kierujemy się w lewo, mijamy figurkę św.Nepomucena i na rondzie przy kościele w Muchówce skręcamy w prawo (na Bochnię) na drogę 965. Mijamy figurkę z krzyżem i pomnik przyrody z kapliczką skrzynkową i dojeżdżamy do skrzyżowania (Y) w Połomiu D. z eksponowaną starą pompą strażacką na którym skręcamy w prawo, i na kolejnym skrzyżowaniu (z Chrystusem Frasobliwym na kamiennym postumencie) w lewo i zaraz w prawo. Mijamy skrzyżowanie (T) z drogą z prawej, dojeżdżamy do lasu (od lewej) i za szlabanem skręcamy w lewo na środkową drożynę, którą dojedziemy do rezerwatu.
  3. Chronów, „Skamieniały Dwór” – wracamy do drogi asfaltowej i jedziemy w lewo w dół do skrzyżowania (T) z drogą główną w Leksandrowej na który w prawo i zaraz na rozwidleniu znów w prawo. Jadąc przez lasek docieramy do rozwidlenia z zabytkową kolumną z krzyżem z 1747r. na którym skręcamy w lewo na Chronów. Jadąc drogą główną przejeżdżamy przez Borówną z malowniczym centrum wsi, mijamy skrzyżowanie (Y) z drogą podrzędną (przy zatoczce przystankowej) i na łuku drogi za tabliczką Chronów skręcamy w prawo, przejeżdżamy mostek nad Borowianką (skała opadająca ku rzece) i wjeżdżamy w drogę leśną na lewo. Tu należy zostawić rowery i iść pieszo na szczyt (schodki). Nazwa „Skamieniały Dwór” wywodzi się z legendy związanej z tym miejscem, a według podań w czasach pogańskich miała stać tu kącina Swaroga. Na jednym z głazów widnieje stara inskrypcja, której nieodszyfrowana treść do dziś jest zagadką. (Na przeciwległym głazie i na kamieniu pod szczytem też są ryty, ale niedawne, „zmyłkowe”).
  4. Podleskie skałki – wracamy do drogi głównej i skręcamy w lewo, dojeżdżamy do rozwidlenia z zatoczką i wjeżdżamy w lewo w drogę podrzędną. Docieramy następnie do bardzo stromego podjazdu i tu czeka nas spacer pod górę. Po minięciu piętrowej figurki docieramy do zabudowań i stąd można już kontynuować jazdę. Dojeżdżamy do skrzyżowania (Y) na którym w prawo, tuż za nim skrzyżowanie (X) pokonujemy na wprost, wjeżdżamy do Lipnicy, mijamy mostek na Uszwicy i jadąc dalej drogą główną docieramy do skrzyżowania (X) z drogą 966, które przejeżdżamy na wprost. Mijamy po lewej dwór Leduchowskich, następnie droga skręca ostro w prawo i zaraz w lewo, docieramy do rozwidlenia pod lasem i wjeżdżamy w prawo w drogę leśną, by w lesie na rozwidleniu znów w prawo, i jedziemy leśną drogą szerokim łukiem w lewo. Docieramy ponownie na skraj lasu, mijamy po prawej betonową drogę prowadzącą w dół i dojeżdżamy do skraju lasu mając na wprost pierwszą skałkę (ponoć jeśli stanie się na jej szczycie i wykrzyczy jedno pragnienie, to ono się spełni?). Spod skałki kierujemy się duktem na prawo pod górkę i zaraz na prawo od drogi natrafimy na grupę kilku rozrzuconych głazów.

0. Powrót – wracamy tą samą drogą i przed dworem skręcamy w lewo w boczną drogę u wylotu której stoi piękna figura św.Floriana z 1837r., a po lewej pomnik pamięci poległych Lipniczan. Wyjeżdżamy na lewo na drogę 966 i wracamy do rynku.

– Wycieczkę można również odbyć samochodem lub motocyklem , należy wówczas pozostawić pojazd w miejscu oznaczonym literką „P” i dotrzeć do obiektu pieszo.

Spacer wokół Rynku – po dotarciu do mety warto poświęcić jeszcze trochę czasu na  spacer po miejscowości, ponieważ w Lipnicy Murowanej godne są odwiedzenia również:
w Rynku – zabytkowe parterowe, drewniane domki (pod nr.6 tablica upamiętniająca pobyt odpoczynkowy Legionów Polskich po bitwie bożonarodzeniowej pod Łowczówkiem), w centrum figura św.Szymona z Lipnicy z 1913r.
Kościół św.Andrzeja Apostoła z XIVw.– z pięknymi ołtarzami i rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1370r., przed kościołem rzeźba „Święte Zgromadzenie”.
Kościół św.Leonarda z XIIw. – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wewnątrz unikatowa polichromia, a za ołtarzem „słup Świętowita” pozostały po wcześniejszej kącinie pogańskiej  (kościół można zwiedzać od V do X w godz.9.00 – 17.00 po wcześniejszym kontakcie na tel: 604956057). Przy koście stare nagrobki, a troszkę dalej cmentarz wojenny nr.299.
Sanktuarium św.Szymona z XVIIw. (jedyne w Polsce) – przed kościołem dzwonnica bramowa, parawanowa, studnia z XVIw. z wodą uzdrawiającą oczy, gardło, uszy i niepłodność kobiet, za ogrodzeniem pomnik Władysława Łokietka.

GALERIA ZDJĘĆ

Loading