Dwa kopce – pętla etno

Początek i koniec trasy – parking przy Kopcu Grunwaldzkim w Niepołomicach. Odcinki dodatkowe (+)

0. Kopiec Grunwaldzki usypany został na Wężowej Górze w latach 1910-15 w miejscu gdzie 25 XI 1411r. Jagiełło dokonał przeglądu swych wojsk przed powrotem do Krakowa. Podczas budowy do kopca dosypywano ziemi z pól bitewnych, mogił powstańców styczniowych i mogił emigrantów polskich z Ameryki. Na szczycie kopca pomnik z krzyżami i tablicą Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obok kopca pomnik Władysława Jagiełły i figurka z 1854r.

1. Grabie – od kopca kierujemy się w prawo w dół do ronda marsz. J. Piłsudskiego. Przed rondem po lewej Pomnik Pamięci Żołnierzy WP, rondo pokonujemy na wprost (kier. Kraków Pd., ul. Grabska) i jedziemy ścieżką rowerową przy drodze głównej. Docieramy do skrzyżowania (T) z ul. Portową, które przejeżdżamy na wprost w ul. Krakowską, mijamy szkołę nr 3 z popiersiem Włodzimierza Puchalskiego, kapliczkę z krzyżem, przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym, mijamy figurkę z 1862r., pokonujemy most nad Podłężanką i wjeżdżamy do Grabia. Mijamy drewniany kościół Wniebowzięcia NMP z 1742r. (na zewnętrznej ścianie prezbiterium Grupa Ukrzyżowania, obok drewniana dzwonnica, w urokliwym wnętrzu m.in. ołtarz z obrazem MB Grabskiej z XVII w., chrzcielnica z XVI w., ambona z 1601r., ołtarze boczne z XVIII w.), jadąc dalej docieramy do skrzyżowania (Y, figurka MB Królowej Korony Polski) na którym skręcamy w lewo.

(+) Drogą podrzędną w prawo można dojechać do cmentarza z m.in. nagrobkiem pisarza Macieja Szarka z 1904r. i mogiłą nieznanego żołnierza.

2. Brzegi – jedziemy dalej drogą główną, docieramy do skrzyżowania (Y) na którym skręcamy w prawo (kierunek Kraków), mijamy od lewej żwirownię i wjeżdżamy do Brzegów. Mijamy metalowy krzyż przydrożny, współczesną figurkę z krzyżem, niebieską figurkę z 1899r., docieramy do skrzyżowania (Y, drewniany krzyż z 1963r.) na którym jedziemy w lewo, mijamy współczesną figurkę Najświętszego Serca Jezusa, przejeżdżamy mostek nad Serafą, za nim na skrzyżowaniu (T) z drogą główną kierujemy się w lewo (na Wieliczkę) i docieramy do ronda Światowych Dni Młodzieży 2016.

Temu miejscu warto poświęcić chwilę – można tu m.in. obejrzeć Dzwon Miłosierdzia, czterostronny pomnik ŚDM na rondzie i przejść przez Bramę Miłosierdzia.

3. Mogiła – z ronda wyjeżdżamy na prawo (kier. Kraków, ścieżka rowerowa) na Trakt Ojca św. Jana Pawła II i jedziemy mając po lewej stawy wyrobiska.

(+) jeśli po ok. 500m skręcimy w pierwszą drogę w lewo, to dotrzemy do użytku ekologicznego składającego się z dwóch wysp będących lęgowiskiem ptactwa wodnego.

Przejeżdżamy pod wiaduktem obwodnicy S7 i za nim skręcamy w pierwszą drogę w prawo (światła) w ul. Wrobela, docieramy do rozbudowanego skrzyżowania (Y) na którym skręcamy w lewo w ul. Rączną. Po chwili za ostrym zakrętem mijamy figurkę MB Różańcowej z 1947r., figurkę NSJ dedykowaną poległym za wolność, kościół Niepokalanego Serca Maryi z 1995r. i tuż za nim na skrzyżowaniu (Y) skręcamy w prawo w ul. Półłanki, nią docieramy do Mostu Wandy, za nim na rondzie kierujemy się na wprost w ul. Klasztorną, jadąc którą po chwili mijamy figurkę z 1890r. przed murem klasztornym i docieramy do Opactwa oo. Cystersów w Mogile.

Jest tu co zwiedzać! Dziedziniec klasztorny – pomnik Jana Pawła II z 2008r., 5 ołtarzy w murze klasztornym, krużganki z polichromią Ukrzyżowania z 1538r., figura Matki Bożej Królowej Polski z 1988r. Bazylika Krzyża Świętego z 1266r. – pentaptyk (ołtarz główny) z 1514r., ołtarze boczne z XV w. polichromie z XVI i XVIII w., po lewej Sanktuarium Krzyża Świętego z XV w. z krzyżem i wiązową rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego z XII w., który jako jedyny cudownie ocalał podczas pożaru kościoła. Za szosą modrzewiowy kościół św. Bartłomieja Apostoła z 1329/1466r. i trójbrama  z dzwonnicą z 1752r.

4. Kopiec Wandy – spod opactwa jedziemy w prawo nadal ul. Klasztorną, docieramy do skrzyżowania (X, światła) i skręcamy w prawo (kierunek Brzesko) na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. T. Ptaszyckiego, mijamy stadion Hutnika i przed wiaduktem skręcamy w prawo w ul. Bardosa, nią docieramy do skrzyżowania (Y), skręcamy w lewo w ul. Kępską prowadzącą do wiaduktu pod S7, mijamy figurę św. Floriana z 1836r., przejeżdżamy pod wiaduktem, za nim jedziemy w dół do kolejnego wiaduktu i po wyjeździe z niego kierujemy się w prawo ku przystankowi tramwajowemu „Fort Mogiła”. Tuż za przystankiem jedziemy w lewo wzdłuż garaży, skrzyżowanie (X) pokonujemy na wprost w wąską drużkę, na skrzyżowaniu (T) skręcamy w prawo (zabetonowane szyny) i docieramy do Kopca Wandy.

5. Pleszów – wracamy do skrzyżowania z asfaltówką i przecinamy je w lewo-skos w wąską drogę, którą jadąc docieramy do fortu międzypolowego piechoty 49 1/2a z 1896r. Wracamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Skrzyżowanie (X) z drogą dojazdową do hutniczej bramy nr 4 przejeżdżamy na wprost, docieramy do skrzyżowania (X, światła, tory tramwajowe) z drogą 79 i skręcamy w lewo na chodnik (po drugie stronie ul. Igołomskiej jest obecnie w budowie ścieżka rowerowa, póki co nie ukończona). Jadąc wzdłuż ul. Igołomskiej mijamy skrzyżowanie z wjazdem do ramy hutniczej nr 5 i za przystankiem „Meksyk” na skrzyżowaniu (X, światła, krzyż za pasami), naprzeciw stacji BP przechodzimy na drugą stronę szosy i kierujemy się w lewo w ul. Nadbrzezie, którą docieramy do kościoła św. Wincentego z 1806r. w Pleszowie. W uroczym wnętrzu kościoła m.in. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV w., figura Jezusa Ukrzyżowanego z XVII w., obraz św. Wincentego z 1810r., tryptyk św. Anny Samotrzeć z 1600r. Za kościołem pałac Kirchmayerów z 1829r. (zakaz zwiedzania!), obok kapliczka Jezusa Nazareńskiego, na skwerku między kościołem a sklepem pomnik w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce.

Jedziemy dalej ul. Nadbrzezie i docieramy do cmentarza (kolumna cmentarna z XVIII w., kaplica z XIX w., stare nagrobki).

6. Branice – spod cmentarza wyjeżdżamy na prawo na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Igołomskiej, przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i docieramy do skrzyżowania (T) przed stacją Orlen na którym skręcamy w prawo (ul. Szymańskiego), docieramy do skrzyżowania (Y) z figurką z krzyżem na kopczyku (może to być mogiła choleryczna), skręcamy w prawo (ul. Sasanek), tuż na następnym skrzyżowaniu (Y) jedziemy na wprost i docieramy do dworu Branickich z XIX w. Obok dworu pierwotna siedziba Branickich (herbu Gryf) – lamus z 1603r., spichlerz z 1706r., figurka MB Różańcowej. Dwór i lamus z ich wyposażeniem i zbiorami archeologicznymi można zwiedzać pn-pt 10.00-14.00, dodatkowo maj-październik w sob. i niedz. 14.00-18.00 (tel. 12 640 80 60).

7. Niepołomice – wracamy do drogi głównej i skręcamy w prawo w dół (ul. Plastusia). Na najbliższym skrzyżowaniu (T) skręcamy w prawo w dół w ul. gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego i jadąc nią mijamy drogę od prawej (T), następnie od lewej (T), i docieramy do skrzyżowania (T, stadion) które pokonujemy na wprost (w drogę podrzędną), jedziemy wzdłuż stadionu, mijamy drogę od prawej (T), docieramy do skrzyżowania (Y) z drogą ślepą na którym skręcamy w prawo w stronę zadrzewień. Teraz jedziemy żwirówką pośród zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim, docieramy do skrzyżowania (T) i skręcamy w prawo (wzdłuż linii energetycznej), tuż zaraz na (Y) w lewo, mijamy osiedle „Karasiówka”, docieramy do skrzyżowania (Y) z asfaltówką na którym jedziemy na wprost, docieramy do skrzyżowania (T, figurka MB Różańcowej z 1945r.), i skręcamy w prawo. Pokonujemy przejazd kolejowy w ul. Rzepakową, mijamy (T) drogę od lewej, kolejne skrzyżowanie (T, przystanek „Przylasek Rusiecki”) przejeżdżamy na wprost i wspinając się żwirówką wjeżdżając na wał wiślany na którym skręcamy w lewo (odcinek trudny), po chwili mijamy (+) stawy w Wolicy i docieramy do mostu nad Wisłą. Tuż za mostem skręcamy w prawo i docieramy do parkingu na którym skręcamy w lewo, przechodzimy przejściem dla pieszych i za nim jedziemy w prawo drogą rowerową wzdłuż ul. Kolejowej, dojeżdżamy do skrzyżowania (X) i skręcamy w lewo (kier. Centrum, Zamek Królewski). Jedziemy drogą rowerową wzdłuż drogi głównej, mijamy od prawej (przy Y, wysepka) figurkę św. Nepomucena, za nią dworzec autobusowy, docieramy do skrzyżowania (Y) a którym skręcamy w prawo, przejeżdżamy mostek nad Drwinką i tuż za nim na (T) skręcamy w lewo w ul. Kazimierza Wielkiego, która doprowadzi nas do zamku i rynku.

Wokół rynku skupione są największe atrakcje Niepołomic – można odwiedzić Zamek Królewski, a w nim Muzeum Niepołomickie, obok Osadę Podegrodzie, w MCDiS Muzeum Fonografii, Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników z XIV w., neogotycki ratusz z 1903r., w rynku figurę Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia z 1791r. i fontannę Justynę z kuszą.

Powrót – z rynku kierujemy się na zachód, rondo gen. W. Czumy przy ratuszu pokonujemy na wprost w ul. Kościuszki i na pierwszym skrzyżowaniu (T) skręcamy w prawo w ul. Młyńską, tuż na następnym (T) w lewo w ul. Grunwaldzką i jadąc drogą główną po ok. 900m docieramy do parkingu przy kopcu.

Zapraszam również do artykułu Niepołomice – tu królowie polowali i leniuchowali (a ty dobrze zjesz i pozwiedzasz)

GALERIA ZDJĘĆ

Loading