Pętla etno po Nadrabiu I
Początek i koniec trasy – Chełm koło Bochni.
1. Chełm – Chełm jest osadą o niezwykłej przeszłości, a historia tego miejsca sięga neolitu. W Chełmie jest kilka atrakcji turystycznych, których nie powinno się pominąć:
- Muzeum Zakonu Bożogrobców (+ zbiory w dzwonnicy) gromadzące głównie eksponaty sakralne i gospodarcze. Czynne w soboty i niedziele (tel. 14 61 016 73),
- Pracownia Zygmunta Bóla; podziwiać tam można dzieła artysty oraz zgromadzone sprzęty gospodarcze. Czynna non stop,
- Galeria Chełmska ze zbiorami sztuki. Czynna od wtorku do soboty od 16°° do 20°°,
- Kościół Bożogrobców z 1749r. z dzwonnicą,
- Grodzisko z grotą Matki Bożej z Lurd (1924r.) z którego oglądać można panoramę okolicy.
2. Łapczyca (kurhan, kościół, głaz pamięci) – z Chełmu wyjeżdżamy szlakiem Via Regia Antiqua, po drodze mijamy parafialny cmentarzyk z kwaterą wojenną z I wojny i mogiłą żołnierza NN. z 1939r., a następnie kurhan który jest (ponoć) miejscem spoczynku szwedzkiego oficera poległego w czasach Potopu. Wjeżdżamy do Moszczenicy, za wsią droga pnie się stromo do góry wyprowadzając na grzbiet z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. Jadąc dalej docieramy do gotyckiego kościółka pw. Narodzenia NMP z 1340r. Przy kościółku znajduje się odbudowana dzwonnica i wiejski cmentarzyk z mogiłą żołnierską z 1939r. Na skrzyżowaniu za wzgórkiem kościelnym skręcamy w prawo w ul.K.Wielkiego, a z niej w lewo w ul.Szkolną, mijamy głaz pamięci, kościół św. Anny z 1933r., dojeżdżamy do szosy nr.75 (T, światła, miejsce niebezpieczne!) i skręcamy w prawo (na wprost figurka MB i św. Weroniki, i pomnik 12pp AK).
3. Gierczyce (zabytkowa pompa, stara cegielnia, elektrownia fotowoltaiczna) – drogą nr.75 dojeżdżamy do skrzyżowania (Y) i skręcamy w lewo w drogę nr.967, którą docieramy do skrzyżowania (X) na którym skręcamy w lewo i docieramy do sklepu (obok kościoła) przy którym ustawiono zabytkową pompę strażacką. Jadąc dalej wspinamy się pod górę i na skrzyżowaniu (X) skręcamy w prawo, po czym dojeżdżamy do rozwidlenia na którym znów w prawo i docieramy do obiektów starej cegielni. Dalej droga doprowadza nas do skrzyżowania (T) z szosą nr.967 na którym skręcamy w lewo. Po chwili dostrzeżemy po lewej sporą elektrownię fotowoltaiczną. Jedziemy dalej na wprost drogą 967 i docieramy do mostu na Rabie w Książnicach.
4. Pierzchów (kapliczka, pomnik i kopiec gen.J.H.Dąbrowskiego, cmentarz choleryczny) – za mostem wspinamy się pod górkę i docieramy do skrzyżowania (H) przy którym stoi urocza kapliczka. Jadąc nadal drogą 967 dojeżdżamy do skrzyżowania (Y) i skręcamy w lewo w drogę na Pierzchowiec, z niej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i zaraz na rozwidleniu w prawo, i dojeżdżamy do pomnika i kopca gen.J.H.Dąbrowskiego. Od kopca wracamy tą samą drogą (na rozwidleniu w lewo, na skrzyżowaniu w lewo) i jadąc przez wieś skręcamy na pierwszym skrzyżowaniu w lewo, następnie na rozwidleniu przy figurce (na mogile żołnierskiej z 1945r.) w prawo i dalej drogą gruntową pośród pól aż do następnego rozwidlenia na którym zjeżdżamy w prawo. Tą drogą docieramy do skrzyżowania na którym najlepiej zostawić rower (zły stan drogi) i podejść kawałek do widocznego po lewej cmentarza. Na cmentarzu spoczywają zmarli na cholerę w różnych okresach jej pandemii oraz żołnierze Wehrmachtu polegli w 1945r. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dojeżdżamy drogą polną do szosy nr.967.
5. Niegowić (posąg wikarego K.Wojtyły, replika grobu J.P.II, obraz M.B. Wniebowziętej, kościół i dzwonnica) – szosę 967 pokonujemy na wprost wjeżdżając w drogę wiejską;jedziemy nią do skrzyżowania (T) na którym skręcamy w prawo na mostek nad Potokiem Królewskim i po dojechaniu do drogi głównej skręcamy w lewo. Przejeżdżamy skrzyżowanie (T) na wprost i docieramy do skrzyżowania (X) na którym skręcamy w lewo, po czym na rozwidleniu koło stawu w prawo. Droga biegnie przez centrum wsi i doprowadza nas pod kościół. Na miejscu można zobaczyć m.in. jedyny na świecie posąg wikarego K.Wojtyły, dzwonnicę z XIXw., a w kościele – replikę watykańskiego grobu Jana Pawła II i obraz Matki Boskiej Wniebowziętej z 1610r. Na rozwidleniu dróg pod kościołem kierujemy się w lewo, mijamy (po prawej) cmentarz z kwaterą wojskową z I wojny i tuż za nim docieramy do skrzyżowania (X), które pokonujemy na wprost.
6. Krakuszowice (kopiec Krakusa II) – jadąc drogą wiejską zatrzymujemy się tuż przed skrzyżowaniem (T) z drogą główną i przed posesją dolegającą od prawej do skrzyżowania, zsiadamy z roweru i ścieżką przy ogrodzeni podchodzimy pod stromą miedzę po prawej. Po prawej stronie dostrzeżemy otulony kępą drzew kopiec do którego dotrzeć można tylko miedzami. Miejsce to nie było dotychczas badane naukowo. Kopiec zapewne miał znaczenie kultowe i przypuszczalnie wkopywano wokół niego urny z prochami (na zaoranych polach do dziś można znaleźć ułamki ceramiki z urn z różnych okresów).Możliwe że po nastaniu chrześcijaństwa w Krakowie Krakus był zmuszony z niego odejść i tu usypano mu nowy kopiec. Kopiec został rozkopany w poszukiwaniu skarbów, których jednak nie znaleziono. Wracamy na drogę i na skrzyżowaniu (T) skręcamy w prawo docierając do następnego skrzyżowania (X), które pokonujemy na wprost.
7. Grodkowice (krater meteorytowy, pałac Żeleńskich) – docieramy do Cichawy i rozwidlenia przez które jedziemy na wprost (odcinek czarnego szlaku). Po minięciu drogi polnej dochodzącej z prawej na dużym polu ornym dostrzeżemy kępę drzew – jest to stary krater meteorytowy. Dalej droga skręca ostro w lewo, na rozwidleniu jedziemy na wprost, następnie docieramy do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo i zaraz w lewo. Wkrótce kończy się asfalt i jedziemy drogą bitą pośród pól aż do skrzyżowania w Grodkowicach z figurką po prawej, na nim skręcamy w lewo w drogę z trylinek, która doprowadza nas do przypałacowego gumna z ciekawymi budynkami. Dalej droga biegnie obok parku po przebyciu którego znajdziemy się przy pałacu. Ten piękny pałacyk z 1902r. można podziwiać jedynie z zewnątrz. W parku rosną dorodne, stare drzewa (też pomniki przyrody), a w ogrodzie są kwietne rabatki i urokliwy posąg Goplany. W pałacu jest hotel i restauracja. Drogą spod pałacu docieramy do drogi wiejskiej, skręcamy w prawo i jadąc w dół dojeżdżamy do skrzyżowania (T) na który kierujemy się w lewo, po czym docieramy do drogi 94, którą pokonujemy na wprost.
8. Targowisko (dzwonek burzowy) – przejeżdżamy przez strefę ekonomiczną i przecinamy na wprost drogę nr.75 (światła). Mijamy pierwsze skrzyżowanie, zjeżdżamy serpentyną, przejeżdżamy mostek nad Tusznicą i na rozwidleniu skręcamy w prawo. Po minięciu drogi bocznej z lewej, po prawej stronie pośród lip dostrzeżemy kapliczkę domkową św.Walentego z unikatowym dzwonkiem do rozpędzania chmur.
Powrót – jedziemy dalej do skrzyżowania (T) na którym skręcamy w prawo, pokonujemy mostek i jedziemy prosto aż do skrzyżowania (T) z wiekowym dębem po prawej na którym skręcamy w lewo. Przejeżdżamy rozwidlenie na wprost i po chwili szosa przechodzi w drogę gruntową, a ta doprowadza nas do bitego traktu na który wjeżdżamy na prawo, docieramy do skrzyżowania z drogą nr.75 na którym skręcamy w lewo, przejeżdżamy most na Rabie, następnie na pierwszych światłach za mostem skręcamy w lewo i wspinamy się do mety na Chełmie.
– W opisie nie sposób wymienić wszystkich atrakcji spotykanych na trasie, dlatego uwzględnione zostały tylko te najistotniejsze.
GALERIA ZDJĘĆ