Pętla etno po Nadrabiu II
Początek i koniec trasy – Góra Zamkowa w Dobczycach.
- Góra Zamkowa (skansen, muzeum, kościół, dzwonnica, lipa) – trasę polecam rozpocząć od odwiedzenia skansenu i muzeum (czynne: 1.IV. – 31.X. od wtorku do niedzieli od 10°°, tel. 505 451 570). Na G. Zamkowej warto odwiedzić również m.in. kościół pw. św. Jana Chrzciciela i kamienną dzwonnicę z XIXw., ponad 300-letnią lipę „Marysieńkę”, mury starego miasta, oraz obejrzeć urzekającą panoramę Zalewu Dobczyckiego z punktu widokowego.
- Skrzynka (krzyż) – z Góry Zamkowej wyjeżdżamy przez bramę zamkową na ul.Stare Miasto, na skrzyżowaniu w prawo w ul.Przedbronie i za zakrętem na skrzyżowaniu w lewo (w dół) na ul.Królowej Jadwigi, którą docieramy do skrzyżowania z ul.Kilińskiego i skręcamy w prawo. Następnie z ul.Kilińskiego skręcamy w lewo w ul.Garncarską, przecinamy na wprost skrzyżowanie z drogą nr.964 i pniemy się pod górę docierając do skrzyżowania z Krzyżem Milenijnym z 2000r.
- Stryszowa (kapliczki, budynki WSM, krzyż, stodoła) – ze skrzyżowania zjeżdżamy na prawo w ul.Skrzynecką i docieramy do drogi nr.964 na której skręcamy w lewo i zaraz znów w lewo w ul.Stadnicką. Jadąc ul.Stadnicką mijamy pierwsze kapliczki piętrowe (charakterystyczne dla tego regionu). Na trasie będzie jeszcze kilka takich kapliczek, są one wdzięcznymi obiektami do fotografowania. Trzymając się drogi głównej przejeżdżamy most na Krzyworzece i docieramy do Stadnik, gdzie po lewej mijamy budynki Seminarium Misyjnego Ks. Sercanów. Dalej droga doprowadza nas do skomplikowanego skrzyżowania (H) na którym skręcamy w prawo i zaraz w lewo pod górkę. Po dojechaniu do Stryszowej mijamy dwie dróżki po lewej i wjeżdżamy w trzecią; zaraz na skrzyżowaniu (przed figurką) skręcamy w prawo i na następnym skrzyżowaniu znów w prawo w boczną dróżkę, która doprowadzi nas do Krzyża Jubileuszowego. Od krzyża wracamy do drogi głównej na którą wjeżdżamy w lewo i za moment zobaczymy po prawej reliktową stodołę ze ściankami plecionymi z wikliny.
- Zręczyce (kopiec) – droga główna doprowadza nas do Zręczyc i jadąc przez wieś, na łuku drogi przy skrzyżowaniu z drogą żwirową dostrzeżemy kopiec. Kopiec ma nieznane pochodzenie; na jego szczycie ustawiono obelisk upamiętniający 7 żołnierzy i 4 cywilów zamordowanych 6.IX.39r. przez Niemców.
- Gdów (kościół, kopiec) – jadąc dalej drogą na skrzyżowaniu (Y) skręcamy w lewo i po dojechaniu do drogi nr.966 znów w lewo w ul.Łapanowską, przejeżdżamy most na Rabie i docieramy do centrum Gdowa, gdzie po lewej zwraca uwagę kościół z przełomu XIII i XIVw., będący zarazem Sanktuarium M.B. Gdowskiej. Następnie ze skrzyżowania przy kościele kierujemy się w prawo w ul.Bocheńską, przejeżdżamy przez rynek i po minięciu zespołu szkół (po lewej) skręcamy w lewo w ul.Cegielnianą. Pokonujemy na wprost skrzyżowanie z drogą nr.967 i po dojechaniu do skrzyżowania (X) skręcamy w lewo w ul.Bema, która doprowadzi nas do cmentarza z Kopcem Powstańczym z 1846r. oraz kwaterami żołnierskimi.
- Hucisko (domek, figurka, krzesło Kantora, grobowiec) – z cmentarza wyjeżdżamy w prawo na ul.Cmentarną, przejeżdżamy pod wiaduktem i docieramy do ul.Krakowskiej, skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ronda z którego wyjeżdżamy w lewo na drogę nr.967 i z niej na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul.Grzybowa (kierunek Niżowa). Przed linią wysokiego napięcia (od lewej) mijamy fantazyjny domek, dojeżdżamy do skrzyżowania (T) na którym w prawo i zaraz na kolejnym skrzyżowaniu (T) przy uroczej kapliczce w lewo, następnie na rozwidleniu (z krzyżem) w lewo i na kolejnym skrzyżowaniu (T) w lewo. Przejeżdżamy mostek nad Sułówką, docieramy do drogi głównej i tu w prawo (na Biskupice), i zaraz w lewo w drogę podrzędną (z ogran. do 5T). Droga następnie przechodzi w trakt, jedziemy pośród zadrzewień i po chwili po lewej dostrzeżemy olbrzymie, betonowe krzesło – pomnik. Traktem docieramy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i jadąc przez lasek dostrzeżemy po prawej drogę leśną zamkniętą szlabanem. Kierując się nią dotrzemy do leśnego grobowca rodziny Lipowskich.
- Dziekanowice (kapliczki, kościół, dzwonnica, sanktuarium) – drogą leśna za grobowcem dotrzemy do drogi głównej na którą wjeżdżamy na prawo i jedziemy nią aż do skrzyżowania (X) z drogą nr.967 w Kunicach (kapliczka piętrowa po lewej) na którym skręcamy w prawo. Po dojechaniu do Winiar za ostrym łukiem drogi przejeżdżamy mostek nad Wilgą i na skrzyżowaniu (Y) przed kapliczką skręcamy w prawo w drogę wiejską, która doprowadzi nas do drogi nr.964. Na drogę 964 wjeżdżamy na lewo i przy pierwszym skrzyżowaniu z drogą z prawej dostrzeżemy kapliczkę – Krzyż „Na Gaju” z 1685r. Jest to najstarsza kapliczka ze spotykanych na trasie. Jadąc dalej drogą 964 dotrzemy do zespołu sakralnego w Dziekanowicach, gdzie zobaczyć warto m.in. kościół pw. św. M. Magdaleny i Mikołaja z przełomu XI i XIIw., dzwonnicę z XVIIIw. i Sanktuarium Macierzyństwa NMP.
Powrót (chata, remiza, figurka) – jadąc dalej drogą 964 docieramy do ronda z którego wyjeżdżamy na prawo na drogę nr.967 i zaraz znów w prawo w ul.Nowowiejską. Przejeżdżamy na wprost skrzyżowanie z drogą od prawej (przy kapliczce) za którym jest świetny punkt widokowy i docieramy do skrzyżowania (X) przed którym po prawej dostrzeżemy uroczą chatę „w malwy malowaną”. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i docieramy do ronda, które przejeżdżamy na wprost w ul.Mostową, przecinamy Rabę i wjeżdżamy do centrum Dobczyc. W rynku warto zwrócić uwagę m.in. na oryginalną remizę z 1925r., oraz figurkę św. Floriana z 1768r.
Na koniec polecam też spacer po zaporze (czynna 1.V. – 30.IX od 9°° do 21°°, poza sezonem w sob. i niedz. od 9°° do 17°°).
P.S. Na trasie jest dużo więcej atrakcji niż opisane powyżej, jednak wszystkich nie sposób wymienić.
GALERIA ZDJĘĆ