Sanktuaria maryjne ziemi wielickiej

Start i meta – parking przy klasztorze, lub przystanek PKP Staniątki (pętla całodniowa, 78km).

0. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Staniątkach  klasztor w Staniątkach pochodzi sprzed 1228r. i jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Polsce. W przyklasztornym kościele, w prawym transepcie jest ołtarz z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej z XVIw. Historia klasztoru i mnogość wotów są potwierdzeniem wstawiennictwa Bogarodzicy. Na miejscu warto zobaczyć m.in. wnętrze świątyni, dzwonnicę z XIXw., ścianę z wmurowanymi pociskami z I wojny, wirydarz, a także przyklasztorne muzeum (czynne w niedzielę po mszy z godz.11.00; w inne dni po zgłoszeniu na furcie lub na tel. 507677825 i 122815058).

  1. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Księżnej Wieliczki (Bodzanów, Biskupice, Łazany) – spod klasztoru wyjeżdżamy na lewo w ul.Wyszyńskiego (na zakręcie 90º), po chwili docieramy do skrzyżowania (X) z krzyżem upamiętniającym postój orszaku św.Wojciecha w 995r. oraz słupek szlaku św.Jakuba. Skrzyżowanie pokonujemy na wprost, przejeżdżamy wiadukt pod A4, mijamy skrzyżowanie (X) przy remizie w Zagórzu i na na skrzyżowaniu (T) koło szkoły skręcamy w prawo. Jadąc drogą główną przejeżdżamy przez Słomiróg, docieramy do Bodzanowa gdzie w środku wsi na skrzyżowaniu (Y) z figurką MB Łaskawej na wysepce skręcamy w prawo i drogą odbijającą na lewo docieramy do zabytkowego kościoła św.Ap.Piotra i Pawła z XVIIIw.

Od kościoła jedziemy drogą wzdłuż parkingu, docieramy do skrzyżowania (T) przed cmentarzem i skręcamy w lewo, następnie skrzyżowanie (X, figurka) pokonujemy na wprost i skrzyżowanie (X, światła) z drogą 94 także na wprost. Pnąca się droga doprowadza nas do skrzyżowania (T), na którym skręcamy w prawo i jedziemy aż do skrzyżowania (Y, figurka) z drogą 966 na którym skręcamy w prawo i zaraz na najbliższym (Y, figurka pod skarpą) w lewo; na kolejnym (Y) w prawo w wąską drogę, która doprowadzi nas do kościoła św.Marcina w Biskupicach. W przykościelnej kaplicy z XVIw. czczony jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej, a na zewnętrznych ścianach kościoła warto obejrzeć stacje drogi krzyżowej, natomiast przy plebani można skorzystać z lunety „Panoramy Biskupickiej”. Kościół wzniesiono na miejscu pogańskiej kąciny.

Od kościoła zjeżdżamy do skrzyżowania (Y, pomnik + figurka) i skręcamy w prawo, a następnie w pierwszą w lewo (na Trąbki). Droga doprowadza nas do skrzyżowania (T) z szosą 966 na które wjeżdżamy na prawo i zaraz na lewo w drogę podrzędną. Następnie docieramy do skrzyżowania (X) na którym skręcamy w lewo, po czym na pierwszym skrzyżowaniu (T) w prawo,  przejeżdżamy na wprost skrzyżowanie(T) z drogą od lewej i tuż za nim na kolejnym (Y) za figurką z 1899r. znów w lewo, następnie docieramy do skrzyżowania (Y) z drogą główną i skręcamy w prawo. Po chwili jedziemy przez przysiółek Rzym  ponoć to tu, przy stary trakcie solnym stała karczma w której Mefistofeles dopadł Twardowskiego? Drogą docieramy do skrzyżowania (Y) z szosą 966, skręcamy w lewo i zaraz w prawo pod górkę, mijamy dwór z XIXw. i dojeżdżamy do kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego z XVIw. w Łazanach.  Kościół stanął na miejscu pogańskiego chramu z prastarym „świętym dębem” Peruna. Drzewa jednak nie wykarczowano, lecz przycięto i wkomponowano w ścianę zakrystii, a w pniu wykonano skrytkę przy której jest data 1583 i trudne do odszyfrowania napisy. Przy kościele są też krzyż misyjny z XIXw. i park modlitwy.

Kontynuujemy jazdę drogą od kościoła, na skrzyżowaniu (X, drewniany krzyż) skręcamy w lewo, docieramy do drogi głównej (T) i skręcamy w prawo, mijamy (za kapliczką wędrowca) skrzyżowanie (Y) z drogą od prawej i zaraz na skrzyżowaniu (T) skręcamy w lewo (na Wieliczkę). Za kościołem w Chorągwicy na skrzyżowaniu (T, figurka) skręcamy w prawo i drogą główną docieramy do skrzyżowania (Y) z szosą 964 na którym skręcamy w prawo. Szosa jest ruchliwa i bezpieczniej jest jechać chodnikiem – zgodnie z KRD. Zjeżdżamy do Wieliczki i w dole przed rondem skręcamy w lewo (T) w ul.Sowińskiego (na Osiedle Górnicze), z niej w lewo (T) w ul.Zyblikiewicza, następnie na najbliższym skrzyżowaniu (T) w prawo w ul.Sebastiana, a z niej na lewo do drewnianego kościoła św.Sebastiana z 1582r. Kościół wewnątrz zdobią polichromia pędzla Tetmajera i witraże projektu Matejki! Wracamy do ul.Sebastiana i skręcamy w lewo, następne skrzyżowanie (T, przed UMiG) pokonujemy na wprost w ul.Limanowskiego i na drugim skrzyżowaniu (T) z drogą od lewej wjeżdżamy w ul.Seraf, która wyprowadza nas na rondo Górnego Rynku z malowidłem 3D, po minięciu którego wyjeżdżamy na prawo w ul.Zamkową i docieramy do zamku oraz do kościoła św.Klemensa ze słynącym łaskami obrazem MB Nieustającej Pomocy. Dalej kontynuujemy jazdę ul.Zamkową, na skrzyżowaniu (T) za parkiem skręcamy w lewo, skrzyżowanie (X, światła) pokonujemy na wprost w ul.Goliana, na następnym skrzyżowaniu (X, światła) skręcamy w lewo w ul.Legionów i kolejne skrzyżowanie (X) pokonujemy na wprost w ul.Brata A.Kosiby u wylotu której dotrzemy do klasztoru Franciszkanów i sanktuarium z obrazem MB Łaskawej, Księżnej Wieliczki z XVIIw. w bazylice (w lewym transepcie).

  1. Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Dziekanowicach (Siercza,

Koźmice Wielkie, Gorzków) – od bramy klasztornej kierujemy się w lewo i za załomem muru wjeżdżamy na Trakt św.Kingi, przekraczamy tory kolejowe, po czym Traktem Powroźników docieramy do ul.Dembowskiego i skręcamy w lewo, następnie na skrzyżowaniu (T) skręcamy w prawo w ul.Daniłowicza, mijamy kopalnię soli i dojeżdżamy do skrzyżowania (X) na którym skręcamy w prawo w ul.Klaśnieńską, wspinając się którą dojeżdżamy do skrzyżowania (Y, figurka) na którym skręcamy w lewo i zaraz w prawo (T) docierając do zgromadzenia Urszulanek UR w dworze z XIXw. i z kaplicą MB Częstochowskiej.

Wracamy do drogi głównej i skręcamy w prawo, przejeżdżamy na wprost skrzyżowanie (X) i jedziemy drogą główną aż do skrzyżowania (Y) na którym kierujemy się w lewo (na Myślenice), następnie tuż za mostkiem na łuku drogi odbijamy w prawo w wąską dróżkę, która doprowadzi nas do kościoła pw.Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich.

Drogą od kościoła dojeżdżamy do drogi głównej, skręcamy w prawo i jadąc nią docieramy do kościoła Królowej Korony Polskiej z XXw. w Gorzkowie z drewnianą dzwonnicą.

Kontynuując jazdę drogą główną zjeżdżając w dół i na skrzyżowaniu (X) przy remizie OSP skręcamy w lewo na Jankówkę (ul.Głucha), na rozwidleniu kierujemy się na prawo (na Czarnociny Dolne), następnie na skrzyżowaniu (Y) w lewo (na Wieliczkę) i tuż na następnym skrzyżowaniu (Y) w prawo w drogę podrzędną, którą docieramy do Dworu Sieraków z XIXw. z pięknym, wręcz arkadyjskim parkiem. Dalej jedziemy drogą przy parku, obok stawu, docieramy do skrzyżowania (T) i skręcamy w prawo, mijamy dwa skrzyżowania (T) z drogami od prawej, starą szkołę i na kolejnym skrzyżowaniu (T) skręcamy w lewo (Uwaga!  tuż za cmentarzykiem „W Piekle”trwa umacnianie osuwiska i należy przejść ścieżką nad nim, prace te przewidziane są do końca 2017r.),  docieramy do drogi 964, skręcamy w prawo i zaraz na lewo do sanktuarium z obrazem MB Dziekanowskiej z XVIIw. Obok sanktuarium są też kościół św.M.Magdaleny i św.Mikołaja z XIw. i drewniana dzwonnica z XVIIIw.

  1. Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej – z placu przykościelnego wyjeżdżamy na drogę 964 na lewo i jadąc w dół osiągamy rondo z którego wyjeżdżamy na Łapczycę (droga 967). Przed Gdowem napotykamy drugie rondo z którego kierujemy się na centrum (ul.Myślenicka) i docieramy do kościoła pw.Narodzenia NMP z XIIIw. mieszczącym sanktuarium z obrazem MB Gdowskiej z XVIIIw. Dzwon w tej świątyni pochodzi z 1462r. i jest starszy od Dzwonu Zygmunta.
  2. Kościół Wniebowzięcia NMP w Niegowici – skrzyżowanie (X) za kościołem przecinamy na wprost w ul.Bocheńską i za Zespołem Szkół skręcamy w lewo w ul.Cegielnianą, skrzyżowanie (X) z szosą 967 pokonujemy na wprost (na Dąbrowy) dalej w ulCegielnianą (przy końcu ulicy na lewo jest cmentarz z kopcem powstańczym z 1846r., grobami żołnierskimi z I i II wojny, oraz kaplicą z 1842r.), następnie mijamy zbiornik wodny i na skrzyżowaniu (T) przy boisku w Liplasie, skręcamy w prawo. Jedziemy drogą główną i przed znakiem „koniec miejscowości” na skrzyżowaniu (Y) odbijamy na lewo w polną drogę, docieramy do skrzyżowania (T) na którym skręcamy w lewo, mijamy staw, za nim na rozwidleniu (pomnik o.Pio) odbijamy w lewo i dojeżdżamy do kościoła w Niegowici. Przy kościele znajduje się jedyny na świecie pomnik wikarego K.Wojtyły, dzwonnica z XIXw., a w świątyni obraz MB Wniebowziętej z 1610r. i replika grobu papieskiego.

 

Powrót (Krakuszowice, Brzezie) – spod kościoła kierujemy się drogą na lewo, mijamy cmentarz, skrzyżowanie (X) za nim pokonujemy na wprost wjeżdżając do Krakuszowic i dojeżdżamy do skrzyżowania (T) tuż przed którym od prawej w polach znajduje się Kopiec Krakusa II.

Na skrzyżowaniu (T) skręcamy w prawo, a na następnym (X) kierujemy się w lewo na Szczytniki i jedziemy drogą główną. Na łuku drogi za mostkiem jest odbicie w drogę polną, którą dojechać można w pobliże cmentarza nr.333 z I wojny. Po chwili pniemy się pod górkę i na jej szczycie, na skrzyżowaniu (Y) odbijamy w prawo w wąską drogę, przejeżdżamy wiadukt nad szosą 94, na skrzyżowaniu (Y) z wysepką skręcamy w lewo (drogą na prawo od wysepki można dojechać do kopca ariańskiego) i docieramy do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Brzeziu z XXw. Obok kościoła znajduje się mauzoleum Żeleńskich, a w kościele na uwagę zasługują m.in. stacje drogi krzyżowej opisane w nieznanym mi i możliwe, że już zanikłym narzeczu.

Na skrzyżowaniu (T) za kościołem skręcamy w prawo (pod kładkę), mijamy parking przy sklepie i po chwili (przed zakrętem 90° w prawo) w głębi po lewej dostrzeżemy oborę zbudowaną z dachówek zespolonych glinianym lepiszczem. Następnie przejeżdżamy koło szkoły, pod wiaduktem z A4, obok stawu i docieramy do skrzyżowania (T) na którym skręcamy w lewo. Po chwili jedziemy przez las i za nim na pierwszym skrzyżowaniu (X) skręcamy w prawo w ul.Jana Pawła II, następnie na skrzyżowaniu (Y) z figurką na wysepce w lewo w ul.Nową, nią znów do skrzyżowania (Y) na którym w lewo w ul.Kolejową i z niej na drugim skrzyżowaniu (Y) w lewo w ul.św.Wojciecha, którą docieramy do sanktuarium w Staniątkach.

GALERIA ZDJĘĆ

Loading